U prva četiri meseca ove godine Srbija je izvezla poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda u vrednosti od 887,6 miliona dolara, što predstavlja 21 odsto ukupnog izvoza i pad od 2,6 odsto u odnosu na prošlu godinu. Istovremeno, vrednost uvoza u visini od 456,6 miliona dolara je za 12,1 odsto manja. Relativno skromno realizovani rezultati u spoljnotrgovinskoj razmeni je osnovna karakteristike položaja poljoprivrede i prehrambene industrije Srbije tokom prva četiri meseca 2015. godine. Pad vrednosti uvoza je posledica smanjene tražnje na domaćem tržištu prehrambenih proizvoda. Smanjena kupovna moć domaćih potrošača koji za hranu po članu domaćinstva imaju oko 62 evra mesečno, kao i smanjena tražnja predstavljaju veću uvoznu zaštitu od carinskih opterećenja, sa izuzetkom sirovog i termički obrađenog mleka i mlečnih prerađevina - kaže agroekonomista Vojislav Stanković...
U prva četiri meseca ove godine Srbija je izvezla poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda u vrednosti od 887,6 miliona dolara, što predstavlja 21 odsto ukupnog izvoza i pad od 2,6 odsto u odnosu na prošlu godinu. Istovremeno, vrednost uvoza u visini od 456,6 miliona dolara je za 12,1 odsto manja.
Relativno skromno realizovani rezultati u spoljnotrgovinskoj razmeni je osnovna karakteristike položaja poljoprivrede i prehrambene industrije Srbije tokom prva četiri meseca 2015. godine.
- Pad vrednosti uvoza je posledica smanjene tražnje na domaćem tržištu prehrambenih proizvoda. Smanjena kupovna moć domaćih potrošača koji za hranu po članu domaćinstva imaju oko 62 evra mesečno, kao i smanjena tražnja predstavljaju veću uvoznu zaštitu od carinskih opterećenja, sa izuzetkom sirovog i termički obrađenog mleka i mlečnih prerađevina - kaže agroekonomista Vojislav Stanković.
On objašnjava da je tržišna pozicija domaćih proizvođača mleka i prerađevina ugrožena prekomernim uvozom sirovog i termički obrađenog mleka, kao rezultat krajnje neodgovorno obavljenih pregovora sa EU Komisijom oko definisanja uvozne zaštite u trgovinskom Sporazumu (SST) sa EU.
- Otkup mleka u prahu od strane robnih rezervi ne mogu dugoročno dati značajnije, pozitivne efekta domaćim farmerima - kaže Stanković.
Najznačajniji poljoprivredni izvozni proizvodi su kukuruz, smrznuta malina, cigarete, jabuke, šećer, ulje od suncokreta i bezalkoholna pića. Sa druge strane, najvažniji uvozni poljoprivredni proizvodi su sirova kafa, banane, pomorandže, duvan, seme suncokreta, jabuke, svinjsko meso i preparati na bazi ekstrakta i esencija.
Najznačajniji partneri su pored zemalja EU i zemalja zapadnog Balkana (CEFTA) potpisnice multilateralnog sporazuma o slobodnoj trgovini kao i tržište Ruske Federacije sa kojom Srbija ima bilateralni sporazum o liberalizaciji trgovine.
- Od 2001. godine Srbija ima pozitivan spoljnotrgovinski saldo u razmeni sa EU. Suficit u razmeni ima tendeciju rasta iz godine u godinu, tako da je sa 170 miliona dolara iz 2001. godine, povećan na 1.505 miliona dolara u 2014. godini. U strukturi izvoza poljoprivrede Srbije, EU je poslednjih godina zastupljena sa 49-54 odsto, dok je u strukturi uvoza učešće EU u rasponu između između 45-67 odsto - kaže Stanković.
Sa zemljama CEFTE ostvaren je izvoz u vrednosti od 256 miliona dolara i uvoz u visini od 38 miliona dolara.
- Postojeći Sporazum o slobodnoj trgovini sa Ruskom Federacijom, Srbija ne koristi adekvatno. Nedovoljno je iskorišćena prilika da se poveća i izvoz.
Ostvarena je vrednost izvoza od 79 miliona dolara ima udeo u ukupnom izvozu agrara skromnih 8,9 odsto - kaže Stanković.